עשרות אלפי ילדי "קרן ההסעות" חגגו את חג הפסח כהלכתו - קרן ההסעות של החינוך העצמאי

קרן ההסעות

קרן הסעה וסיוע לתלמידי החינוך העצמאי

ע”ר 5-804-659-95  |   ת.ד. 257 בני ברק

עשרות אלפי ילדי "קרן ההסעות" חגגו את חג הפסח כהלכתו

עשרות אלפי ילדי "קרן ההסעות" חגגו את חג הפסח כהלכתו

עשרות אלפי ילדי "קרן ההסעות" חגגו את חג הפסח כהלכתו

רבים מהתלמידים שחזרו השבוע ללימודיהם סיפרו בהתרגשות על חוויות מליל הסדר בבתיהם שנערך כהלכתו ועל חידושי ההגדה שאמרו כפי ששמעו בבתי הספר * בבתים רבים נחגג השנה לראשונה פסח כהלכתו בזכות סדרי הכנה שנערכו בבתי הספר לפני חג הפסח

עשרות אלפי תלמידי "קרן ההסעות" מכל רחבי הארץ חזרו אתמול ללימודיהם בתום חופשת חג הפסח. התרגשות רבה ניכרה על התלמידים בשובם לספסל הלימודים, כשסיפרו על החוויות הרוחניות שעברו במהלך חג הפסח ובמיוחד בעריכת ליל הסדר כהלכתו בבתיהם, זאת על סמך הידיעות הרבות שרכשו בבתי הספר על מצוות החג ומשמעותו.

אצל רבים מהם זו היתה הפעם הראשונה בה זכו לחגוג את הפסח כהלכתו, לאחר שמורים בבית הספר השכילו בס"ד לזהות את החסר אצל התלמידים במהלך הסדר המקדים אותו ערכו בבית הספר ובו הסבירו לילדים את מצוות החג וטעמה של כל מצווה על שולחנות ערוכים ובהם הקערה, המצות, המרור ועוד

בערב חג הפסח, ערכו המחנכים בבתי הספר של הקירוב פעולות חווייתיות כדי להעניק לילדים אוירה מוחשית של מצוות החג. בבתי ספר רבים הפכה רחבת המשחקים למעין "מאפיית מצות" מדומה, כאשר התלמידים הולבשו בסינרים ובכובעים לבנים, בידיהם בצק ומערוך כשבחזית הוצב ה'תנור' לאפיית המצות. כמו כן, למרות הזמן הקצר והלימוד המאתגר בקפסולות השכילו ברבים מבתי הספר לערוך את שולחן הסדר בהמחשה חיה בקריאת ההגדה, 'מה נשתנה', ארבע הכוסות, והאפיקומן אל מול התלמידים שצמאים לקלוט את מצוות החג ואת הנקודה היהודית הפנימית של ליל הסדר- ליל האמונה. בכיתות נערכו "סדרי פסח" מיוחדים, הכוללים את כל מצוות הלילה. על שולחנות ערוכים דימו צוות המורים בפני התלמידים את שולחן ליל הסדר ובו הקערה, המצות, המרור ועוד, והסבירו לילדים את מצוות החג וטעמה של כל מצווה. חוויות אלו השפיעו רבות על התלמידים וחוללו שינוי גדול בבתיהם.

כזכור בשנה החולפת עלתה במלוא חריפותה ההכרה וההבנה שאצל רבים מהציבור החילוני ליל הסדר הוא מפגש משפחתי ותו לא. בשל כך בחלק מבתי הספר הגדילו לעשות כשכנסו את ההורים לסדנאות מיוחדות ומפגשים עם הצוות החינוכי להכרת החג ומשמעותו הרוחנית הכבירה. במקרים אחרים הוצעו חוברות ומקורות נוספים להעשרת הידע להכרת חג הפסח.

רבים מהתלמידים סיפרו בהתרגשות שהדריכו את הוריהם כיצד לערוך את קערת ליל הסדר ומה טיבה של כל מצווה ממצוות החג. תלמידים אחרים סיפרו שאמרו את ההגדה כולה ואף השמיעו פירושים מיוחדים ששמעו בבית הספר וכן את סיפורי יציאת מצרים - עד השעות הקטנות של הלילה. כמו כן, סיפרו התלמידים כי משפחות אחרות בישוב שאינן שומרי תו"מ הגיעו לערוך את הסדר עם משפחתם כדי לשמוע ולקיים את מצוות החג כהלכתם. המחנכים והמלמדים רוו נחת מהתלמידים גיבורי הרוח המתקדמים באופן מופלא וממשיכים את המסורת היהודית גם בקרב משפחותיהן המתחזקות.

בנוסף, בקרן ההסעות ממשיכים ללוות גם את בוגרי בתי הספר אשר לומדים כיום בישיבות קדושות. ואכן, גם בימים אלה, ימי בין הזמנים, ניתן לראות מחזות מרגשים של מאות בחורים צעירים, תלמידי שיעור א' בישיבות קדושות הגודשים את בתי הכנסת ובתי המדרשות בישיבות בין הזמנים, רוכנים על הגמרות ומשננים את הלימוד עליו שקדו במהלך זמן חורף בישיבותיהם.

יצוין כי גם בישובים מרוחקים בהם לא התקיימו מעולם ישיבות בין הזמנים, התארגנו הבחורים ופתחו ישיבות בין הזמנים בבתי הכנסת בישוב. רבים התפעלו לראות את התלמידים הללו, שאך לפני מספר שנים לא ידעו כלל מהי משנה וגמרא, והנה כיום הם ת"ח בעצמם ומנצלים את זמן החופשה כדי להתעלות בלימוד. גם הוריהם של הנערים רוו נחת גדולה מהתנהגותם האצילית והמרוממת של בניהם, אל מול שאר ילדי היישוב שלא זכו להתחנך בדרך התורה.

הרשמה לניוזלטר

בהתרגשות ובתפילה מתחיל ילדכם בהתרגשות ובתפילה מתחיל ילדכם בהתרגשות ובתפילה מתחיל ילדכם

גדולי הדור בקריאה נרגשת

מרן רבי גרשון אדלשטיין שליט"א

מרן רבי חיים קנייבסקי שליט"א

מרן רבי חיים קנייבסקי שליט"א

מרן רבי חיים קנייבסקי שליט"א

רבי שמעון גלאי שליט"א

רבי יצחק זילברשטיין שליט"א

רבי יצחק זילברשטיין שליט"א

מרן ראש הישיבה הגאון רבי אהרן יהודה לייב שטיינמן זצוק"ל

הרבנית קולדצקי

הקרן במספרים

למעלה מ

1000 הסעות ביום!

ישובים

215 ישובים

למעלה מ-

20,000 ילדים ביום!